Агенція Іміджу України | Різдвяні проекти Руслани
26250
page,page-id-26250,page-child,parent-pageid-21723,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 

З 1996 Різдво роками асоціювалося із іменем Руслани.
Авторські різдвяні проекти створювали сімейну атмосферу та ставали музичним супроводом свята.
Цього року, після 10-річної перерви, Руслана відроджує власну традицію.

Проект 2018 року особливо світлий та духовний. Якщо попередні різдвяні фільми мають більш телевізійний, концертний та автентичний формат на кшталт різдвяних анплаґдів(unplugged) чи музичних фільмів, то цьогорічний – насамперед релігійний та духовний. Першим етапом проекту стане створена Русланою музика для різдвяної літургії. Під час її виконання Руслана диригуватиме чоловічою капелою імені Л. Ревуцького та виконає авторські інтерпретації молитов, написані разом із композитором Іваном Небесним.

До цього проекту Руслана пройшла довгий шлях. Ще у 1996 році, коли почалася робота над музичними фільмами “Подорож у дитинство” та “Різдво з Русланою”, народилося бачення різдвяного акустичного концерту, з телевізійно версією. У цих проектах Руслана виступає із Пікардійською терцією, камерним оркестром “Віртуози Львова”, камерним хором “Євшан” та арт-гуртом “Клуб шанувальників чаю”. Ці перші всеукраїнські проекти і поклали початок традиції.

Та найбільш впізнаваною рисою Руслани якраз і є поєднання традицій із сучасністю. Вперше дуже яскраво бачимо це у фільмі “Останнє Різдво 90-х” (1999). Вся музика, що написана спеціально для однойменного фільму Руслани – це стихійний синтез: класика, ритм енд блюз, симфо-рок, хорал, балада, етнік, соул та реп. Водночас чуємо відомі різдвяні колядки, такі як “Тиха ніч”, “Добрий вечір” чи “Радуйся”. Декораціями фільму стали давні вулиці Львова, Домініканський собор, палац Потоцьких та Підгорецький замок. Мабуть, саме так виглядає та звучить передчуття нового тисячоліття, в поєднанні древньої традиційної коляди та сучасного звучання.

До різдвяної тематики Руслана повертається у 2002 році із музичним фільмом “Різдвяні легенди”. У фільмі уже з’являється передчуття “Диких танців”: звучання скрипки,  сопілки, дримби та трембіти і гуцульська капела, що виконує колядки на тлі засніжених Карпат. До фільму увійшли фрагменти Великого Різдвяного концерту Руслани у Львівському оперному театрі. Однак сам фільм – це ілюстрація гуцульських традицій святкування Різдва, з кошарою та флоярою, сіном і стравами на столі, замовляннями та молитвами. У фільмі чуємо і Тараса Чубая, і Пікардійську терцію, і симфонічний оркестр.

У 2003 році Руслана запросила друзів, зірок української естради, відсвяткувати Різдво у мальовничих засніжених Карпатах. З цієї історії створено музичний фільм “На різдво до Львівського. Різдвяні легенди – 2”, у якому відбувається справжній львівсько-гуцульський карнавалі. Зірки з’являються в абсолютно неочікуваних ролях і місцях – у сільській хаті під час традиційних приготувань до Свят-вечора, за різдвяним столом, у складі традиційного “вертепу” і навіть… у минулому. Тарас Чубай, Олександр Пономарьов, Ані Лорак, Таїсія Повалій, Віктор Павлік, Євгенія Власова та, звичайно ж, Руслана, виконують новорічно-різдвяні пісні, спілкуються і діляться легендами Різдва.

Цьогорічний неконцертний проект особливо контрастує із поп-продуктом 2003-го. Ідея створення літургії за християнським каноном зародився у Руслани ще під час навчання в консерваторії і також була натхненною рок-оперою “Ісус Христос – суперзірка”. За словами Руслани, українській духовній музиці характерний “духовний транс, духовне заглиблення … ця медитація особлива. Вона зберегла те, що втратила середньовічна музика, те, чого немає в Баха, немає в госпелі. У нас залишилася медитація та душевні розспіви, медитативні душевні гармонії, які, на мою думку, перевершують григоріанські розспіви”.

Канонічна Всенічна, яку створює Руслана, є першим етапом із проекту “Молитва Світла”, що за рік стане повноцінним музичним фільмом. Наразі, спільно зі своїм другом, однокурсником із консерваторії, талановитим українським композитором Іваном Небесним, Руслана створює авторські версії чудотворних молитв  “Отче наш”, “Богородице Діво, радуйся”, “Святий Боже”,  “Світе Тихий”. За фахом хоровий диригент, Руслана продиригує ці та інші молитви, які виконуватиме чоловіча хорова капела ім. Л.Ревуцього. За майже півстолітню історію капела отримала безліч перемог та нагород, а головне, – тримає високу марку єдиного українського професійного академічного чоловічого хору.

Особлива й історична локація проекту. Команда проекту вирушає ближче до забутих козацьких столиць, колиски Української державності та культурного відродження – Батурину, Чигирину, Глухова. З Глухова походять видатні композитори української духовної музики Д. Бортнянький та М. Березовський. З їхньої праці, а також А. Веделя, та митців ближчих до нас у часі, – М. Вербицького, О. Кошиця, М, Леонтовича, – отримувала натхнення Руслана у роботі над мелодіями Молитви Світла. Саме тому у козацькому сотенному місті, Конотопі, і відбудеться ця неповторна різдвяна.

Обраний формат історично-музичного перехрестя – не додаткові версії наявної духовної української музики. Йдеться про новий етап, нове осмислення української музичної релігійної спадщини. Благословіння на створення проекту Руслана отримала у Філарета, Глави Української православної церкви Київського патріархату, також працювала зі стародавніми рукописами в Українському католицькому університеті. У поєднанні догм та інтерпретацій, музики та молитви, – чекаємо на народження проекту “Святе Різдво. Молитва Світла”.  

Канонічна Вечірня прозвучить наживо у Соборі Різдва Пресвятої Богородиці у Конотопі у різдвяний вечір 6 січня о 17.00, з одночасною онлайн-трансляцією на 24 каналі.