Агенція Іміджу України | Україна в німецьких ЗМІ 21.03.2016 – 25.03.2016
25331
page,page-id-25331,page-child,parent-pageid-21678,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive

Україна в німецьких ЗМІ (21.03.2016 – 25.03.2016)

Автори: Ганна Денисова та Поліна Завадська

Як і очікувалося, цей тиждень, у порівнянні з минулим, приніс різке збільшення частки “української тематики” в німецьких ЗМІ. Головним інформаційним приводом став суд над українською льотчицею Надією Савченко в російському місті Донецьк. У більшості публікацій автори не забули згадати, що судовий процес був широко розкритикований у світі, і його слід сприймати як показову демонстрацію сили Володимира Путіна.

Суд над українською льотчицею Надією Савченко

Суд над українською льотчицею Надією Савченко

Handelsblatt, посилаючись на dpa, пише: “Критики бачать у справі проти Савченко продовження конфлікту між Росією та Україною, який розпочався із перевороту у Києві 2014 року”.

Видання Bild процитувало українського міністра закордонних справ Павла Клімкіна: “Ми не визнаємо ні цей суд, ні його рішення. Цей суд відкинув переконливі докази невинуватості Савченко і, взявши до уваги сфальсифіковані докази обвинувачення, виконав чіткий наказ Кремля: засудити Савченко за будь-яку ціну (…) Звільнення Савченко з Російської імперії, де панує правовий нігілізм, є нашим нагальним завданням спільно з ЄС і іншими країнами, які дотримуються і захищають права людини”.

Bild також звернув увагу на плутанину, що виникла в медіа-просторі: ще вранці 21 березня російське інформаційне агентство Інтерфакс повідомило про те, що вирок Савченко був оголошений, і її визнали винною у вбивстві. Але до 12.20 російські агенства відкликали цю інформацію і написали, що “рішення ще не було оголошене”. Складається враження, що все було визначено заздалегідь, і оголошення вироку було лиш формальністю.

Юліан Ханс, журналіст Süddeutsche Zeitung, дає такий коментар суду над українською льотчицею: “Процес не відповідає конституційним критеріям? Байдуже! З цим вироком Росія може легітимізувати свою політику”. Автор має на увазі, що російська сторона, яка розвязала війну на сході Україні, прагне змінити ролі і перетворити жертв на вбивць: мовляв, Савченко – це українська націоналістка, що вбила беззахисних російських журналістів, і вона має отримати гідне злочину покарання. Таким чином, відбувається узаконення московського підходу до ведення зовнішньої політики.

Бенджамін Біддер у статті для Spiegel також підкреслює той факт, що в доказах сторони обвинувачення є чимало протиріч. Він звертає увагу на те, наскільки по-різному сприймають Надію Савченко в двох сусідніх країнах: якщо у рідній Україні Савченко сприймають як “символ незламності українського духу і героїзму, символ того, як потрібно захищати Україну і любити її”, то Росія вимальовує образ виконавиці “цілеспрямованого й цинічного вбивства”.

На другому місці опинився візит Міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра до Москви та його переговори із російським колегою Лавровим і президентом Путіним. Він вважає, що “немає нічого гіршого за відсутність діалогу”, – повідомляє інформаційний портал федерального уряду Bundesregierung. Характерно, що подробиці зустрічі у пресі не фігурували, а попередні поїздки німецьких високопосадовців до Росії висвітлювались із певним засудженням.

Візит Міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра до Москви

Візит Міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра до Москви

Третьою за кількістю публікацій темою стала критика Дональдом Трампом надмірної участі США у врегулюванні російсько-українського конфлікту. Кандидат у президенти США висловився досить різко: “Україна – країна, яка хвилює нас набагато менше, ніж інших членів НАТО, і тим не менше ми тягнемо все це на собі. Вони не роблять нічого. Чому не Німеччина відповідає за Україну від НАТО? Чому не інші країни, які знаходяться в безпосередній близькості від України, займаються цим? Чому ми завжди ті, хто веде до потенційної Третьої світової війни з Росією?” У цьому контексті новини рясніли відповідними резонансними заголовками: “Трамп говорить про третю світову війну з Росією”.

Популярними виявились також наступні новини:

  1. Україна виграла пробний футбольний матч проти Кіпру із рахунком 1:0.
  2. Екс-чемпіон світу у важкій вазі Володимир Кличко на Олімпійських іграх у Ріо виступатиме за Україну. Але головне завдання для нього – взяти реванш у поєдинку з Тайсоном Ф’юрі.
  3. Держсекретар США Джон Керрі схвалює співпрацю з Росією. Він, як і Франк-Вальтер Штайнмайєр, цього тижня відвідав Кремль.
Держсекретар США Джон Керрі схвалює співпрацю з Росією

Держсекретар США Джон Керрі схвалює співпрацю з Росією

“Впливові західні міністри закордонних справ почали учащати до Москви. Росія подолала свою ізоляцію після української кризи”, – коментує нову політику Заходу видання Handelsblatt.

Серед інших тем:

На FAZ вийшла грунтовна стаття, присвячена актуальній ситуації в Криму. Ніколай Клименюк зазначає, що анексія Криму показала, наскільки імперським є російський менталітет. Якщо до недавнього часу здавалося, що в росіян немає спільних цінностей, і суспільний консенсус існував тільки щодо Великої Вітчизняної війни, то тепер з’явився новий привід відчути себе єдиною нацією: анексія Криму дала росіянам таке відчуття спільності, яке вони не відчували з того часу, як Юрій Гагарін підкорив космічний простір, бо “Крим наш” створив нову колективну ідентичність. Хоча зараз Крим переживає не тільки економічну, а й правову кризу. Катування й інші порушення закону – нині не рідкість у Криму. Автор вважає, що вплив анексії Криму на Росію буде так само руйнівним, як і чеченські війни, бо разом з проведенням даної “акції” Росія відмовилася від права як такого.

Герхард Гнаук розповідає для Die Welt історію Марії Варфоломеєвої – української журналістки, яка провела цілий рік у полоні проросійських сепаратистів на сході України. Дівчина зізнається, що їй не завдавали значних тортур, але інших заручників жахливо катували, зокрема, електричним струмом.

Єва Фішер згадує у статті на Handelsblatt висловлювання речниці МЗС РФ Захарової, яка в контексті терористичних актів у Брюсселі заявила, що “заморожені через українську кризу дипломатичні стосунки між НАТО та Росією послабили боротьбу проти тероризму”.

В Німеччині хочуть ввести додаткове маркування для яєць у торгівлі харчовими продуктами

В Німеччині хочуть ввести додаткове маркування для яєць у торгівлі харчовими продуктами

Негативною для іміджу України виявилась публікація у Stern про те, що в Німеччині хочуть ввести додаткове маркування для яєць у торгівлі харчовими продуктами. Речник партії “Зелених” у Бундестазі з аграрної політики Фрідріх Остендорф сказав, що врешті-решт споживачі мають бачити, “коли, наприклад, у перероблених продуктах підсовують яйця з України чи Білорусії, отримані за таких умов утримання птиці, які у нас заборонені”.

Загалом можна констатувати, що німецькі ЗМІ цього тижня компенсували попередню нестачу статей, присвячених Україні. Майже половина публікацій стосувалась вироку проти Надії Савченко, і позиція більшості німецьких видань щодо нього виявилась одностайною: судова справа проти української льотчиці є нічим іншим, як фарсом, організованим Кремлем. На фоні цієї перемоги нашої інформаційної політики непомітною залишилась інша важлива тенденція: готовність західних лідерів вивести Путіна з ізоляції і вести з ним переговори на партнерському рівні, що донедавна вважалося неприйнятним.