Агенція Іміджу України | Україна в німецьких ЗМІ (18.01.2016 – 22.01.2016)
25035
page,page-id-25035,page-child,parent-pageid-21678,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive

Україна в німецьких ЗМІ (18.01.2016 – 22.01.2016)

Автори: Ганна Денисова і Поліна Завадська

Темою тижня в німецьких ЗМІ за період з 18.01.2016 по 22.01.2016 став “газовий конфлікт” між Росією та Україною. Ажіотаж преси викликали 2 пов’язані із ним новини:

1.Антимонопольний ко мітет накладає штраф у 3 мільярди євро на Газпром через те, що останній зловживає своїм монопольним становищем у транзиті газу через Україну.

2.Газпром у свою чергу виставив Україні рахунок у 2,34 млрд. євро за третій квартал, хоче за цей період вона не споживала російський газ. Сплатити борг потрібно протягом десяти днів. Причина появи заборгованості в тому, що у договорі міститься застереження, яке передбачає необхідність виплат за умови купівлі меншої кількості газу, ніж передбачено контрактом.Традиційно повідомлення про Україну йдуть пліч-о-пліч з «російською темою», однак цього тижня вел ика кількість згадувань про нашу державу пов‘язана з Польщею. То міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський вимагає від НАТО посилення своєї присутності у Східній Європі через російську агресію в Україні, то президент Анджей Дуда критикує будівництво газопроводу “Північний потік” в обхід Польщі й України. Зазначається також, що польські громадяни чекають від ЄС ефективних рішень, зважаючи на кризу в Україні, яку Польща вважає загрозою національній безпеці.

Таким чином, другу позицію серед усіх тем цього тижня займає польський контекст.

Третє місце за кількістю публікацій розділили наступні теми:

  1. йдуть переговори між “Ліверпулем” і “Шахтарем” (Донецьк) про трансфер нападника Алекса Тейшейри;
  2. співзасновник WhatsApp Ян Кум, який родом з України, здійснив свою мрію і придбав Porsche 90-х років. Коли він був підлітком, то переїхав до США і спочатку отримував соціальну допомогу. Зараз його прибуток оцінюють у 8 млрд.$;
  3. сенсаційна новина про фінансування Росією Сходу України. Bild наприкінці минулого тижня опублікував ексклюзивний репортаж про фінансування сепаратистів у Східній Україні, що викликав великий резонанс у мас-медіа, і який «повинен прочитати кожний західний політик». Журналісти видання підрахували, що Кремль щомісяця витрачає на утримання сепаратистських територій близько 79 млн євро.  Гроші на терористів приходять з двох джерел:  з т.зв “неурядових” фондів РФ і від колишніх українських політиків та олігархів, прихильників режиму Януковича і його поплічників. Юліан Ропке пише: «Навіть якщо всі витрати Росії обмежуються виключно виплатами заробітних плат для бюджетників і пенсій для пенсіонерів, вже одну тільки цю суму в мільярд євро на рік можна порівняти з річним бюджетом таких країн, як Вірменія або Молдавія, і яка становить близько 0,6% від усіх витрат російського бюджету».

Ця публікація стала об’єктом уваги інших німецьких видань.

Усі головні українські телеканали і газети та більше ста російськомовних ЗМІ написали про результати журналістського розслідування. Схвалення прийшло з різних сторін: і заступник генсека НАТО Олександр Вершбоу, і прес-секретар посольства США в Москві Вільям Стівенс, і посол України в ФРН Андрій Мельник та інші західні політики високо оцінили старання німецьких журналістів і  поширили статтю у власних соціальних мережах.

Серед інших тем:

Видання Bild опублікувало статтю про візит в Україну першої леді Німеччини Даніели Шадт в якості патронеси ЮНІСЕФ. Шадт привертає увагу до гуманітарної ситуації в Україні, а особливо – до становища дітей, які перебувають у зоні конфлікту, і наголошує, що Україна, в контексті інших світових криз, є невиправдано забутою.

З посиланням на “Frankfurter Rundschau” Bild повідомляє: більшість людей, які покинули східну Україну в результаті конфлікту і прагнули отримати притулок в Німеччині, знаходяться під загрозою депортації. За даними газети, більше, ніж 7000 українців помістили в Німеччини, але переважна кількість запитів на притулок мала негативну відповідь.

Focus сфокусував увагу на новині про те, що родичі загиблих у катастрофі MH17 попросили Путіна про підтримку в розслідуванні.

У виданні Stern з’явився огляд фільму “Операція «Цукор». Товариство полювальників”, темою якого є торгівля дітьми та сексуальна експлуатація дітей. Далі йдеться про цю проблему в Німеччині. В статті зазначається, що більшість хлопчиків і дівчат, які стають жертвами торгівлі дітьми – з Балкан, України та Білорусії.

Süddeutsche Zeitung опублікувала статтю про переговори помічниці держсекретаря США Вікторії Нуланд з радником президента РФ з «українського питання» Владиславом Сурковим.  Мозковий штурм, за словами Суркова, був «докладним, конструктивним і корисним». Нуланд назвала цю розмову «продуктивною».  Є надія, що Мінський процес, який застопорився минулого року, отримає нове життя, незважаючи на те, що жоден з 13 пунктів Мінської угоди не був повністю реалізований.

“Спасибі за порушення Мінських домовленостей” – так називається стаття Юлії Смірнової про роботу спостережницької місії ОБСЄ на Сході України для видання Die Welt. Заступник голови місії Олександр Хуг не втрачає надії на краще і обіцяє боротися за мир до кінця.

Йдеться, зокрема, про те, що дана місія – єдине джерело правдивої інформації для місцевого населення. Втім, існують значні перешкоджання роботі спостерігачів, а коли вони від’їжджають, то бої спалахують знову. “Мандат спеціальної місії ОБСЄ на Сході України та Мінські домовленості гарантують спостерігачам свободу пересування. Але на практиці неозброєні спостерігачі нічого не можуть зробити проти озброєних бойовиків. Коли їх роботі перешкоджають, то більшою мірою це сепаратисти в Донецькій та Луганській областях”.

Цікаві факти оприлюднює Міхаель Штюрмер в одній зі статей на Die Welt. Він пише: у 1994 р. Путін заявляв, що 25 млн. росіян живуть за межами Росії, і їх доля – це питання війни і миру. В жовтні 2015 р. під час останньої зустрічі клубу “Валдай” він знову назвав цю цифру, хоча до складу Росії приєдналось як мінімум 2 млн. кримчан.

Міс Німеччина 2015 Ольга Хофман – родом з України. До Мюнстера вона переїхала у 2001 році. В інтерв’ю Die Welt модель закликає Німеччину і світ не відвертатися від її Батьківщини. Дівчина зізнається: “Я знаю, що у Німеччини і Європи зараз інші проблеми, але смерть в Україні продовжується. Нічого не покращилось, нічого не вирішено. Україні далеко до миру”.

Здається, цього тижня “українська тематика” не входила до центральних предметів обговорення. Авторських матеріалів вийшло небагато, а Україна згадується лише в контексті більш вагомих, на думку німецьких ЗМІ, інформаційних приводів.